Zaproponuj newsa Zarejestruj się Zaloguj się Zaloguj z Facebook.com Odzyskaj hasło
Profil na Facebook.com Profil na Facebook.com Profil Twitch.tv
Szukanie zaawansowane

WCG 2010 Polska rusza pełną parą

Dodano dnia 12-07-2010 21:06

Kategoria: Wydarzenia

Już dziś ruszyła oficjalna strona WCG 2010 Polska, a 17 lipca br. rozpoczyna się rejestracja on-line wszystkich graczy, którzy chcą stanąć w szranki i spróbować swoich sił w największym na świecie turnieju e-sportowym – World Cyber Games. Najlepsi gracze z Polski, wyłonieni w trakcie eliminacji on-line, 22 sierpnia walczyć będą w finałach w Warszawie, a zwycięzcy na koniec września wyjadą do Los Angeles, by reprezentować nasz kraj na międzynarodowych mistrzostwach WCG. Czy i w tym roku staniemy na podium?
 
W 2009 roku Reprezentacja Polski zdobyła złoty medal podczas Światowego Finału Igrzysk Olimpijskich. Niemożliwe? A jednak. Wprawdzie były to zawody e-sportowe, ale z pewnością równie znane w środowisku graczy komputerowych, co prawdziwe igrzyska fanom sportu w świecie rzeczywistym. Oczywiście chodzi o World Cyber Games – największy i najbardziej prestiżowy turniej gier elektronicznych na świecie, który w tym roku hucznie obchodzi swój jubileusz 10-lecia.

E-sportowe Igrzyska Olimpijskie, które organizowane są od 2000 roku, to prawdziwa gratka zarówno dla wielbicieli zaciekłej rywalizacji, jak i dla kibiców, którzy w trakcie rozgrywek z nie mniejszymi emocjami obserwują poczynania swoich faworytów. WCG to jednak nie tylko walka o zwycięstwo. To także niespotykana okazja, by poznać prawdziwych pasjonatów e-sportu, wymienić z nimi doświadczenia i po prostu dobrze się bawić. Swoich sił spróbować może każdy – bez względu na kolor skóry czy język, jakim się posługuje. Nie od dziś przecież wiadomo, że sport łączy, również ten wirtualny. A fakt, że w tym roku odbędzie się już dziesiąta edycja WCG, tylko dodaje rangi wydarzeniu.

Od początku istnienia WCG głównym sponsorem i propagatorem e-sportu niezmiennie pozostaje Samsung Electronics. W ciągu ostatnich 10 lat z niewielkiej imprezy turniej zmienił się w wydarzenie wyczekiwane każdego roku przez graczy na całym świecie. A jak wyglądały początki WCG?
 
Pierwszy finał turnieju WCG rozegrano w 2000 roku w Yong-in w Korei Południowej. Każdego roku e-sportowe zawody przyciągały coraz większe rzesze fanów, którzy chcieli sprawdzić swoje możliwości w przestrzeni wirtualnej. W efekcie z roku na rok do rywalizacji przystępowali reprezentanci kolejnych państw z całego świata. Również Polacy nie czekali długo, by włączyć się do gry. Już w 2001 roku odbyły się u nas pierwsze eliminacje do światowego turnieju World Cyber Games, wtedy jeszcze pod nazwą – Planetarne Cyberigrzyska 2001. E-sportowcy rywalizowali w dwóch grach – FIFA 2001 i StarCraft: Brood War, a szóstka najlepszych graczy reprezentowała następnie Polskę na finałach światowych World Cyber Games w Seulu. Rok później, w Taejŏn, w światowym turnieju do rywalizacji stanęło już 45 państw, a Polska miała pierwszego zwycięzcę - Artur Michalak zdobył brązowy medal w finałowej potyczce w StarCraft: Brood War. Kolejny ogólnoświatowy finał WCG w Seulu zgromadził 600 tysięcy graczy z 55 państw.

W 2004 roku zmienił się gospodarz rozgrywek finałowych, dotąd organizowanych wyłącznie w Korei Południowej. Tym razem najlepszych zawodników gościło San Francisco i od tamtej pory organizatorzy postanowili, że zgodnie z zasadami olimpijskimi, każdego roku finał WCG będzie się odbywał w innym państwie. Przy okazji wzbogacono również formułę imprezy, co przyciągnęło kolejne państwa, a rozgrywki stały się jeszcze bardziej emocjonujące. Wielki Światowy Finał WCG w 2004 roku nie opierał się już bowiem wyłącznie na grze. Impreza stała się Festiwalem Kultury Cybernetycznej, promującej e-sport w zdecydowanie szerszym kontekście. Dzięki takiej zmianie turniej zaczął dostarczać wielu wrażeń nie tylko samym zawodnikom, ale również kibicom i wszystkim uczestnikom społeczeństwa cyfrowego.

W 2005 roku finał WCG odbył się w Singapurze, a udział w nim wzięło 679 tysięcy graczy z 60 państw. Rok później, we Włoszech, zwiększono łączną liczbę gier turniejowych do pięciu, a do rywalizacji stanęło ponad 1,3 mln e-sportowców. Polacy mieli co świętować. Nasi reprezentanci – drużyna Counter-Strike – Team Pentagram G-Shock - zdobyła tytuł cyberolimpijskich mistrzów świata!

2007 rok przeniósł światowy finał WCG do Seattle w USA. Wówczas odbyła się pierwsza edycja, w której oprócz komputerów użyto także konsoli firmy Microsoft – Xbox360. Następnego roku finalistów gościła Kolonia, a z pewnością było kogo gościć – liczba graczy wyniosła już 1,6 mln! W ubiegłym roku finały WCG odbyły się w Chinach, a liczba uczestników sięgnęła już niemal 2 milionów graczy. Finał rozegrany w Chengdu z pewnością na trwałe zapisze się również w historii polskiego e-sportu – nasi reprezentanci przywieźli bowiem aż dwa medale: złoty ponownie wywalczyła drużyna Counter-Strike’a, występująca tym razem pod zmienioną nazwą – AGAiN, oraz brązowy – zdobyty przez Piotra Zajkowskiego, grającego w FIFA 09. Warto dodać, że wyczyn z podwójnym złotem w Counter-Strike’u zapewnił polskiej drużynie miejsce w Hall of Fame WCG.

Rozgrywki World Cyber Games 2010 w Polsce oficjalnie rozpoczną się 19 lipca br., kiedy to w przestrzeni wirtualnej tysiące graczy z całej Polski rywalizować będą ze sobą podczas eliminacji on-line. Aby móc wziąć w nich udział, niezbędna jest wcześniejsza rejestracja graczy na stronie www.wcg.samsung.pl. Zgłoszenia wszystkich chętnych przyjmowane będą w weekendy 17-18 lipca, 24-25 lipca oraz 31 lipca – 1 sierpnia.

Pierwszym etapem rywalizacji w WCG będą eliminacje on-line, które odbędą się między 19 lipca a 8 sierpnia br. W każdej z gier turniejowych (w tym roku w Polsce gracze rywalizować będą w 5 grach:  Counter-Strike 1.6, StarCraft: Brood War, WarCraft III: The Frozen Throne, TrackMania Nations Forever i FIFA 10) odbędą się po trzy tury eliminacyjne. W efekcie do półfinałów zakwalifikuje się po 3 reprezentantów każdej gry, a dołączą do nich zeszłoroczni finaliści WCG. Najlepsi spotkają się 22 sierpnia w Warszawie, gdzie w Multikinie Złote Tarasy odbędą się półfinały oraz finał polskiej edycji WCG 2010. Zwycięzcy w poszczególnych grach stworzą następnie drużynę narodową, która będzie reprezentowała nasz kraj w ostatnim etapie rozgrywek World Cyber Games 2010 – wielkim finale w Los Angeles, który trwać będzie od 30 września do 3 października 2010 r.
 
Głównym sponsorem WCG 2010 (globalnie i w Polsce) jest Samsung Electronics, natomiast organizatorem rozgrywek w Polsce – agencja Euro RSCG 4D. Medialnie projekt wspiera Headshot Media.
AUTOR
Piotr 'Piotru' Ostrowski

Piotr "Piotru" Ostrowski

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI

[Nowa gra] - Hooligan Fighters...

How To Play Video Games...

How To Play Video Games...

Społeczność wydaje grę Spo...

Sztuczna inteligencja w grze -...

Nowa recenzja gry "StarDrive"...

Wsiądź i ścigaj się z najl...

Nowa recenzja gry "Fallen Ench...

Poznaj świat dinozaurów z Wo...

Nowa waluta Microsoft w sklepi...

The Stanley Parable - Recenzja...

PlayStation®4 – THIS IS FOR...

BoxOff poszerza ofertę o gry ...

GTR Evolution nowością w ser...

Rekordowy RuneFest zgromadził...


REKLAMA

Created by Notimeo logo
Copyright © GIEROmaniak 2005-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Strona załadowała się w 12.62 ms.

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania z naszej polityki prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

x