Zaproponuj newsa Zarejestruj się Zaloguj się Zaloguj z Facebook.com Odzyskaj hasło
Profil na Facebook.com Profil na Facebook.com Profil Twitch.tv
Szukanie zaawansowane

Free to play

Dodano dnia 19-09-2012 23:23

Artykuł

Rynek gier Free to play rozrasta się w zastraszającym tempie. Pomyśleć by można, że ich twórcy przestali interesować się pieniędzmi i rozdają swoje produkcje za darmo, przyjmując należność jedynie wtedy, gdy sami chcemy ją przydzielić. Nic bardziej mylnego! „Darmówki” są w stanie generować dużo większe morze pieniędzy, niż gry pay to play!

rom

Darmowe pieniądze.

Jednak po kolei. Nie wszyscy mogą się orientować, czym tak w ogóle są gry free to play (f2p) oraz pay to play (p2p). Pierwsza kategoria odnosi się do produkcji, które twórcy pozwalają pobrać bez dodatkowych opłat, nie uświadczymy również wówczas abonamentu. Są natomiast mikrotransakcje, czyli item shop – sklep, oferujący nam za prawdziwe pieniądze przeróżne przedmioty, ułatwiające i przyspieszające grę, które albo nie są dostępne w inny sposób, albo są bardzo trudne do zdobycia. Często jest też podział na konta zwykłe i VIP-owskie, gdzie te drugie opłacane są miesięcznymi wydatkami lub przyznane zostają po jednorazowej wpłacie. W takim przypadku, zwykłe konto jest mocno okrojone. Odbierane są mu bowiem nierzadko przywileje, takie jak handel z innymi graczami, dostęp do banku, itp.
Produkcje pod sztandarem p2p trzeba najpierw kupić, żeby cieszyć się grą lub opłacać miesięczny abonament, a czasem i to, i to. W zamian, dostajemy dostęp do całej zawartości, bez potrzeby wprowadzenia dodatkowej płatności.
Oczywiście, dzisiaj mamy już pełno hybryd, gdzie w zakupionej grze jest item shop. Czasami trafi się potrzeba płacenia za produkcję i za jej abonament, wówczas również pojawia się sklep z przedmiotami, czyli World of Warcraft w całej okazałości.
Jednymi z bardziej znanych produkcji, opierających się na modelu free to play, są takie gry jak bardzo popularne MMO Runes of Magic, czerpiące garściami z WoWa, co wyszło jej zdecydowanie na dobre. Dzięki mikrotransakcjom jest nadal rozwijana przez twórców, a przychód, który wygenerowała, pozwolił Frogsterowi na stworzenie wysokobudżetowej gry Tera. League of Legends, produkcja typu MOBA, z miejsca stała się jedną z najpopularniejszych gier na świecie i szturmem zdobyła swoje miejsce na eSportach, a przecież jest tylko darmową pozycją. Nie można zapomnieć również o bardzo popularnym Lineage II, jednej z lepszych gier MMO od twórców pierwszego Guild Wars, której początki były płatne, lecz nie tak dawno twórcy zrezygnowali z pobierania opłat i przeszli na darmowy model.

dc

Fenomen produkcji f2p

Skąd więc taki sukces, gdy płacić nie trzeba? Przede wszystkim, użytkownik nie lubi kupować kota w worku. Opisy na pudełkach nigdy nie były adekwatne do tego, co rzeczywiście znajduje się w środku, więc wolny dostęp do większej części gry przyciąga klienta. Jeśli się wciągnie, przed nim już prosta droga do item shopu, skąd kupić może wszystko to, co uprzyjemni mu rozgrywkę. Ceny nie są wysokie, zazwyczaj w granicy 1-5 euro czy dolara.
Często na nowe konto w takiej grze, otrzymujemy również paczuszkę kilku przedmiotów, dostępnych za pieniądze, które oczywiście wszystkie mają limit czasowy. Darmowa próbka daje nam „liznąć” to, co możemy otrzymać, gdy wydamy trochę grosza, a rozgrywka wygląda przy tym zdecydowanie atrakcyjniej. Co zaszkodzi wydać te 10$ miesięcznie dla komfortu?
Gdy pomyśli w taki sposób przynajmniej 1/3 graczy i tytuł jest wystarczająco popularny oraz dobry na tyle, by zatrzymać użytkownika na dłużej, żeby zaczął potrzebować rzeczy z item shopu, koszty produkcji zwrócą się twórcom z nawiązką.

LoL

Nic dziwnego więc, że gry f2p stały się tak popularne, a nowe produkcje zasilające ich szeregi, rosną jak grzyby po deszczu. Oczywiście, że nie wszystkim się uda, jednak jest to gra warta świeczki.
1 2 następne >>
AUTOR
Avatar użytkownika Łukasz ″Beheliare″ Skibowski
Łukasz
Skibowski
"Beheliare"
SPIS TREŚCI
  1. Wprowadzenie i statystyki
  2. Free to play a sprawa Polski
POWIĄZANIA Z GRAMI
REKLAMA

Created by Notimeo logo
Copyright © GIEROmaniak 2005-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Strona załadowała się w 6.14 ms.

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania z naszej polityki prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

x